סודות המקצוע – איך סטנדאפיסט מרכיב מופע?

המקצועות השונים נבדלים בצורה שבה בעלי המקצוע נהיים מומחים בהם. ישנם מקצועות שהדבר החשוב ביותר הוא הכישרון ובלעדיו לא ניתן להיות בעל אותו מקצוע, ישנם מקצועות שבעזרת תרגול בלבד ניתן להגיע להישגים הגבוהים ביותר, וישנם מקצועות שבעל המקצוע זקוק לאיזון מושלם בין כשרון לתרגול ורכישת המיומנות. איך בעל מקצוע הסטנד אפ, הסטנדאפיסט, מרכיב מופע ומה הכישורים הנדרשים?

 

מה זה בעצם סטנד אפ?

סטנד אפ זה למעשה מופע קומי, מתוכנן מראש לפרטי פרטים, שמטרתו העיקרית היא לבדר ולהצחיק את הקהל. בעבר, מופעי הסטנד אפ התקיימו בעיקר בבמות גדולות או במועדונים קומיים יעודים מהסוג הזה. היום, קיים ביקוש רב לסטנדאפיסטים גם לאירועים פרטיים, משפחתיים, אירועי חברה ועוד. ישנם אתרים כדוגמת https://standup-now.co.il בהם ניתן למצוא סטנדאפיסטים פוטנציאליים למרבית סוגי האירועים.

 

מי הוא הסטנדאפיסט?

הסטנדאפיסט הוא שחקן קומי, אשר עולה על במות שונות ומציג בפניי הקהל מופע מתוכנן מראש. כמו כן, קיימים סגנונות רבים ומגוונים של מופעים אותם מעלים הסטנדאפיסטים ובנוסף, ישנם מופעים המותאמים לאוכלוסיות ספציפיות, למשל ילדים.

הסטנדאפיסטים גם שונים במרכיבים החיצוניים בהם הם בוחרים להשתמש במהלך המופע, יש כאלו שמשתמשים באביזרים רבים שדרושה מיומנות מיוחדת לשימוש בהם, ויש כאלו שעולים ללא שום אביזר חיצוני. כפי שנאמר, המופעים הם מוקפדים ומתכוננים לפרטי פרטים, אבל במקרים רבים החלק המדבר ביתר במופע הוא דווקא זה שלא היה מתכונן – האלתורים.

 

מה הן היכולות הנדרשות מסטנדאפיסט?

ראשית, וכנראה החשוב ביותר, הסטנדאפיסט חייב להיות אדם מצחיק. אדם אשר למחייתו עומד על במות במטרה להצחיק אנשים, מוכרח להיות בעל כשרון קומי טבעי ובעל יכולת מובנת להצחיק את הסובבים אותו. אך אין זה כל העניין, ישנם אנשים רבים בעלי כישרון טבעי להצחיק אשר בנקודת הפתיחה יהיו סטנדאפיסטים לא מוצלחים במיוחד.

כדי להיות סטנדאפיסט טוב יש לרכוש מיומנות של עמידה מול קהל, זאת משימה לא פשוטה כלל במיוחד לכאלו שחוששים מהעמדה הזאת. בנוסף, המקצוע הזה דורש עור עבה במיוחד, קהל שהגיע להופעה ושילם עבורה כסף מצפה לתמורה ורוצה שיצחיקו אותו. במידה והמופע מתקשה להניע, הקהל יכול להגיב באופן נוקשה וסטנדאפיסט טוב יהיה חייב להתגבר על התחושה הקשה שסיטואציה כזאת יכולה להציף.

 

איך מרכיבים מופע?

משימת הרכבת המופע היא מאתגרת ביותר ומשתנה מאוד בין סטנדאפיסט אחד לאחר. באופן כללי המופע צרי להיות בנוי כמו סיפור כאשר יש קשר מובן ואינטואיטיבי בין קטע לקטע. קפיצות גסות ומאולצות בין קטעים יורגשו על ידי הקהל והן עלולות לפגוע בהופעה.

שכן, הקהל צריך להזדהות עם הסיפור. כמו כן, סטנדאפיסט טוב יבסס את המופע שלו על סיפורים בעלי ממד מציאותי כדי לתת לקהל את היכולת להזדהות. ובכן, עכשיו שקצת פשפשתם בסודות הפנימיים, אל תשכחו הכי חשוב להמשיך לצחוק!

אמן סטנדאפ הרכיב מופע

אולי תאהבו גם את

אמן חושים מומלץ

לאחרונה נחשפנו לצערנו למצבים שבהם מכרים וקרובי משפחה שלנו הזמינו מפעילים לאירוע שלהם וגילו שהם עשו טעות. במקרה אחד, המפעיל הוזמן לאירוע חגיגות יום הולדת

קראו עוד »